چرا باید به «لائوس» سفر کنیم؟ – ممبر ساز تلگرام

هفته نامه همشهری ۶ و ۷ – فاطمه عسگری آزاد: لوآنگ پرابانگ در دره باریکی که اطراف آن را کوه‌های بلند دربرگرفته جا خوش کرده و رودخانه مکونگ ابهت خاصی به آن داده است

بازار به معنای واقعی

شهر افسانه‌ای 

موزه‌گردی

درست بین رودخانه و جاده سیساوانوونگ می‌توان موزه کاخ سلطنتی را یافت؛ موزه‌ای که سرشار از آثار باستانی ارزشمند و تماشایی است. این قصر در سال ۱۹۰۴ به عنوان کاخ پادشاه ساخته شد که  امروزه بخشی از آن به سالن طلایی معروف است.

لائواسپریت ریزورت در ۱۳ کیلومتری شرق رودخانه لوآنگ پرابانگ واقع شده و دارای مجموعه‌ای از کلبه‌های کاهگلی است. فضای داخلی این هتل مبلمانی عتیقه دارد و کف چوبی آن نمای کاملی از خانه‌های سنتی منطقه را زنده می‌کند. تمام اتاق‌های هتل مجهز به حمام خصوصی است و وسایل مورد نیاز شما در اتاق‌ها تعبیه شده است. فاصله هتل تا فرودگاه بین المللی ۸ کیلومتر است. برای اقامت در این ریزورت ۳ ستاره باید شبی ۱۲۵ دلار بپردازید.

آبشار تاد سای(Tad Sae) مکانی ایده آل برای شناکردن است. شباهت زیادی بین آبشار کوانگ سی و تاد سای وجود دارد، اما بهتر است بدانید که این آبشار خلوت تر است. بنابراین اگر دوست دارید که در طبیعت بکر تنها باشید حتما سری به تاد سای بزنید. در مسیر آبشار می‌توانید فیل سواری را هم تجربه کنید.

وقتی صحبت از سفر به لوآنگ پرابانگ می‌شود اکثر مردم قدم زدن در خیابان‌های آرام و بازدید از آثار باستانی را متصور می‌شوند در حالی که ماجراجویی و هیجان جزو جدا ناشدنی این سفر است.

اوندین کوهان/ نویسنده نیویورک تایمز

موزه بودا

غارهای پاک او(Pak Ou) به غارهای بودا معروف هستند. برای رسیدن به این غارها باید ۲۵ کیلومتر روی رودخانه سفر کنید. تماشای زندگی روزمره مردم شهر در کنار رودخانه مکونگ و هزاران مجسمه بودایی که در این غارهای شگفت‌انگیز جا خوش کرده‌اند، قطعا یکی از روزهای خاطره‌انگیز سفرتان خواهد بود.

اگر به دنبال بهترین‌ها هستید نباید هتل لانگ سی رزیدنت را از دست بدهید؛ هتلی که از شش ساختمان فرانسوی تشکیل شده و در میان باغ‌های سرسبز جاخوش کرده است. مبلمان هتل مجلل و دکوراسیون داخلی آن خیره کننده است. اگر در این هتل اقامت نکردید بهتر است رستوران آن را از دست ندهید؛ مکانی با چشم‌اندازی زیبا و غذاهای لذیذ. برای اقامت در این هتل ۵ ستاره باید شبی ۴۶۰ دلار بپردازید.

معبد چوبی

  توک‌توک‌سواری

لوآنگ پرابانگ شهری است که با پای پیاده و دوچرخه به آسانی می‌توان در آن تردد کرد. اگر خسته شدید می‌توانید سراغ توک توک‌ بروید؛ یک وسیله نقلیه موتوری که برای حمل مسافر در نظر گرفته شده است. فراموش نکنید که در زمینه نرخ کرایه با رانندگان چانه بزنید. کرایه دوچرخه برای یک روز یک دلار و کرایه اتومبیل حدود ۲۵ دلار هزینه بر می‌دارد. برای تماشای چشم‌اندازهای بیرون شهر می‌توانید سراغ توک توک‌هایی که در امتداد جاده زینگ تونگ (Xieng Thong Road) می‌ایستند، بروید. اگر دوست دارید قایق سواری را هم در سفرتان تجربه کنید و به غارهای حیرت انگیز شهر بروید، می‌توانید در اسکله اصلی شهر قایق‌های متنوعی با قیمت‌های مناسب بیابید. در لوآنگ پرابانگ نام‌خیابان‌ها برای گردشگران گیج کننده است. گاهی یک خیابان دو نام دارد. بنابراین بهتر است نشانی هتل و مکان‌های گردشی را همراه خود داشته باشید.

باستانی زیبا

با افزایش شمار گردشگران لوآنگ پرابانگ هر روز بر امکانات اقامتی شهر افزوده می‌شود. بنابراین می‌توانید با توجه به بودجه و پسند خود از بین هتل‌ها و مسافرخانه‌های شهر بهترین را برای خود برگزینید.

اگر تنها برای بازدید از یک معبد در شهر زمان دارید،  زینگ تونگ معبدی است که نباید آن را از دست بدهید. این معبد زمانی به عنوان معبد شهر طلایی مشهور بود و از نظر فرهنگی، معماری و تاریخی دارای اهمیت بسیاری است. معبد در محل تلاقی دو رودخانه واقع شده و با یک راه پله بزرگ به مکونگ می‌رسد. این مسیر برای قرن‌ها دروازه تشریفاتی ورود مقامات و پادشاهان به شهر محسوب می‌شد. در داخل معبد مجسمه‌ها، نقاشی‌ها و کاشی کاری‌ها شما را مجذوب خود خواهد کرد.

عجیب اما زیبا

شهر افسانه‌ای
 

طبیعت بکر

مجلل‌

شهر افسانه‌ای
 

کلبه‌های کاهگلی

شهر افسانه‌ای
 

معبد محبوب

شهر افسانه‌ای 
وات مای  که در جاده سیساوانوونگ  واقع شده‌ یکی از محبوب‌ترین معابد شهر است. این معبد در پایان قرن ۱۸ ساخته شده و از حملات و حوادث تاریخی بسیاری جان سالم به در برده است. در قرن ۲۰ بخش‌هایی به ساختمان معبد افزوده شد. سقف پنج لایه معبد، با نقش‌های برجسته طلاکاری شده، بخش‌هایی از داستان‌ زندگی بودا و صحنه‌هایی از رامایانا را به تصویر می‌کشد.

معبد گردی

زندگی  درلائوس حول محور معابد لوآنگ پرابانگ می‌گردد .در واقع؛ معابد جزو  جاذبه‌های اصلی شهر است. به طور دقیق ۳۴ معبد در این شهر وجود دارد که هر کدام از آنها دیدنی است.

شهر افسانه‌ای 

روز سوم  

هتل سوفیتل لوآنگ پرابانگ در گذشته مکان اقامتی فرماندار شهر بود و دیوارهای گلکاری شده آن ظاهری عجیب اما زیبا را خلق کرده که برای همیشه در ذهن‌تان خواهد ماند. این خانه که معماری آن به سبک فرانسوی است از جذابیت‌های تاریخی و تجملات مدرن بهره برده است. استخر فضای باز ۲۵ متری و اینترنت رایگان از جمله امکانات آن به شمار می‌رود. برای اقامت در این هتل ۵ ستاره باید شبی ۳۱۴ دلار بپردازید.

پیش به سوی ماجراجویی

شاید لوآنگ پرابانگ بیش از تمام پایتخت‌های دنیا در معرض بمباران قرار گرفته باشد، اما توانسته از تمام جنگ‌ها سربلند بیرون بیاید و موزه‌های آن هنوز پابرجاست.

آبشار شگفت‌انگیز

شهر افسانه‌ای 

موزه کاخ سلطنتی

بهترین مکان اقامت